NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Японски танци и древна дворцова музика
1867
Тонът на времето

Японски танци и древна дворцова музика

Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите. Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“

| 08 Октомври 2024, 09:13 ч.
Японски танци и древна дворцова музика
Японски танци и древна дворцова музика
Снимка © организатори / Дни на японската култура

Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.

Американският актьор Леонардо ди Каприо отпразнува юбилея си с близките си по време на парти в Лос Анджелис два дни преди да навърши 50 години.

Източник за списание „Пийпъл“ разказва ексклузивно, че на звездното парти са присъствали актьорите Брад Пит, Тоби Магуайър, Джейми Фокс, Парис Хилтън, Тод Филипс и много други. Сред гостите са били и родителите на Леонардо, Джордж ди Каприо и Ирмалин Инденбиркен. На гостите на партито е сервирана торта от моркови, докато те танцуват до ранни зори. Вътрешният източник добавя, че Ди Каприо е бил в много добро настроение. „Той беше невероятно щастлив и прегръщаше всички гости“.

Леонардо ди Каприо е американски актьор и продуцент, който през 90-те години на миналия век се превръща в един от водещите холивудски актьори, отличаващ се ролите си на нестандартни и сложни образи.

Роден е на 11 ноември 1974

Модерен балет „Вега“ от Търговище ще участва в международен артденс фестивал в Румъния. Това е първо излизане на състава, който работи към Центъра за младежки дейности и инициативи, извън граница в над 30-годишния му творчески път. Домакин на проявата е Националният дворец на децата в Букурещ, съобщи художественият ръководител на състава Марианна Савова. 

Представянето на талантите от Търговище идва след покана от организаторите на фестивала - представители на световната танцова организация за деца, непрофесионалисти. Търговищките творци получават поканата след участието си на фестивала „Трикси“ в Балчик през летните месеци. Тогава танцьорите на Савова печелят Гран при и три първи награди и завладяват сърцата на публиката и на професионалистите в областта на танцовото изкуство. 

За северната ни съседка ще отпътува група от 31 деца и мл

Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев. 

Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова. 

„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините.  И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя. 

Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас

Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.

“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.

Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо нематериално културно наследство“) и майка си Ранкей. Прави дебют на сцената на 6-годишна възраст. Изучава традиционните нагаута, ногаку, хаяши, чайна церемония.

На фона на активната си изпълнителска дейност в Япония и чужбина, Фуджима Ранко преподава своето изкуство на широк кръг ученици – от начинаещи до напреднали.

През 2015 г. печели награда за насърчаване на изкуството на японския министър на образованието, културата, спорта, науката и технологиите. През 2017 г., в качеството си на посланик на японската култура на Агенцията по култура на Япония изнася представления, танцови работилници и лекции в 14 града на 10 държави.

През 2019 г. получава наградата на Японската академия на изкуствата, а през 2020 г. – държавен орден с лилава лента, престижно японско държавно отличие, което се дава на личности със заслуги в сферата на образованието, културата и др.

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

В Художествена галерия в Силистра, за първи път в България, ще бъде представена изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени 52 творби на световноизвестните художници от 19-и и 20-и век  - Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. Тя ще бъде открита на 31 октомври и ще остане в Силистра до края на годината.

Всички творби са част от колекцията на фамилия Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. През февруари в крайдунавския град бе открита изложба с оригинални рисунки на френски импресионисти. Експозицията включваше творби на Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Алфред Сисле, Арман Гийомен и Пол Сезан. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури.

Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов

Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то  издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.  

Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.

Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото

В рамките на същото събитие е и лекция от Сакураи Такако - танцов критик и автор на статии, ревюта, репортажи и интервюта по темата. Тя е била член на Съвета по култура към японското министерство на образованието, културата, спорта, науката и технологиите и член на Комитета за селектиране на награди за насърчаване на изкуството. Писала е статии и репортажи от 37 държави по света. Автор е на две книги, посветени на балетното изкуство.

В съботния концерт ще гостуват трима изпълнители на старинни японски духови инструменти – хичирики, рютеки и шо, както и две изпълнителки на класически дворцови японски танци. Музиката гагаку произхожда от Евразия и е пренесена в Япония по Пътя на коприната преди около 1300 години. Носи елементи от музикалното изкуство на Китай, Корея, Персия, Индия и Виетнам. Попаднала на японските острови, се  смесва с древната музика и танци на техните обитатели, придобива нов вид и бива предавана от поколение на поколение, за да достигне до наши дни.

Смята се, че изпълнителите на гагаку представляват най-стария оркестър в света. Гагаку е обявена за важно нематериално културно наследство на Япония и е включена в световния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. 

Днес гагаку се изпълнява на събития в японския императорски двор, по време на церемонии в светилища и храмове в Япония, както и в концертни зали и други значими обществени места.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
1867
Тонът на времето

Японски танци и древна дворцова музика

Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.

| 08 Октомври 2024, 09:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Японски танци и древна дворцова музика
Японски танци и древна дворцова музика
Снимка © организатори / Дни на японската култура

Лекция и изпълнение на класически японски танци, известни като нихонбуйо, ще има тази вечер в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в София. На 12 октомври традиционната японска дворцова музика гагаку гостува в Столичния куклен театър. И двете събития са част от 35-ите „Дни на японската култура“ в България, съобщават организаторите.

Тази вечер своите умения ще представи Фуджима Ранко – световноизвестен танцьор и носител на японското звание „Пазител на значимо нематериално културно наследство – японски традиционни танци“.

Американският актьор Леонардо ди Каприо отпразнува юбилея си с близките си по време на парти в Лос Анджелис два дни преди да навърши 50 години.

Източник за списание „Пийпъл“ разказва ексклузивно, че на звездното парти са присъствали актьорите Брад Пит, Тоби Магуайър, Джейми Фокс, Парис Хилтън, Тод Филипс и много други. Сред гостите са били и родителите на Леонардо, Джордж ди Каприо и Ирмалин Инденбиркен. На гостите на партито е сервирана торта от моркови, докато те танцуват до ранни зори. Вътрешният източник добавя, че Ди Каприо е бил в много добро настроение. „Той беше невероятно щастлив и прегръщаше всички гости“.

Леонардо ди Каприо е американски актьор и продуцент, който през 90-те години на миналия век се превръща в един от водещите холивудски актьори, отличаващ се ролите си на нестандартни и сложни образи.

Роден е на 11 ноември 1974

Модерен балет „Вега“ от Търговище ще участва в международен артденс фестивал в Румъния. Това е първо излизане на състава, който работи към Центъра за младежки дейности и инициативи, извън граница в над 30-годишния му творчески път. Домакин на проявата е Националният дворец на децата в Букурещ, съобщи художественият ръководител на състава Марианна Савова. 

Представянето на талантите от Търговище идва след покана от организаторите на фестивала - представители на световната танцова организация за деца, непрофесионалисти. Търговищките творци получават поканата след участието си на фестивала „Трикси“ в Балчик през летните месеци. Тогава танцьорите на Савова печелят Гран при и три първи награди и завладяват сърцата на публиката и на професионалистите в областта на танцовото изкуство. 

За северната ни съседка ще отпътува група от 31 деца и мл

Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев. 

Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова. 

„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините.  И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя. 

Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас

Фестивалът „Реките на София“ отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк – от 30 август до 1 септември, съобщават организаторите от „Колективът“.

По думите им дългосрочната инициатива цели да превърне замърсените столични реки в чисти и социални пространства, привличайки около каузата все повече интерес на граждани, експерти и институции.

“Въпреки, че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архитект и основател на „Коле

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Роден в семейство, в което се практикуват японски традиционни танци от периода Едо (17-19 в.) до днес, Фуджима Ранко е въведен в света на традициите на едва 5-годишна възраст от своята баба Фуджима Фуджико (също носител на званието „Пазител на значимо нематериално културно наследство“) и майка си Ранкей. Прави дебют на сцената на 6-годишна възраст. Изучава традиционните нагаута, ногаку, хаяши, чайна церемония.

На фона на активната си изпълнителска дейност в Япония и чужбина, Фуджима Ранко преподава своето изкуство на широк кръг ученици – от начинаещи до напреднали.

Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.

Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.

Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.

В категория „Държавен културен институт“ наградат

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

В Художествена галерия в Силистра, за първи път в България, ще бъде представена изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени 52 творби на световноизвестните художници от 19-и и 20-и век  - Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. Тя ще бъде открита на 31 октомври и ще остане в Силистра до края на годината.

Всички творби са част от колекцията на фамилия Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. През февруари в крайдунавския град бе открита изложба с оригинални рисунки на френски импресионисти. Експозицията включваше творби на Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Алфред Сисле, Арман Гийомен и Пол Сезан. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури.

Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати

Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.

Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.

Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.

ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА

Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов

Представлението на Драматичен театър - Пловдив "Едип и пророците" по текст на Александър Секулов с режисьор Диана Добрева е част от конкурсната програма на 21-то  издание на Международния фестивал за антична драма „Стоби” 2024 във Велес.  

Фестивалът е открит снощи с „Цар Едип“ на Националния театър - Сараево (Босна и Херцеговина), а в програмата му тази година са включени пет представления.

Освен постановката на пловдивския театър, зрителите ще могат да видят представленията „Пенелопедия” на театър „Младип” от Унгария, "Мир" на театър от Южна Корея, с „Нерон“ ще се представят актьорите от „Частна продукция“, в копродукция с младежки културен център-Скопие, а античната драма „Монолози и сцени“ на Университета за аудиовизуални изкуства „Европа Прима“ е единственото

През 2015 г. печели награда за насърчаване на изкуството на японския министър на образованието, културата, спорта, науката и технологиите. През 2017 г., в качеството си на посланик на японската култура на Агенцията по култура на Япония изнася представления, танцови работилници и лекции в 14 града на 10 държави.

През 2019 г. получава наградата на Японската академия на изкуствата, а през 2020 г. – държавен орден с лилава лента, престижно японско държавно отличие, което се дава на личности със заслуги в сферата на образованието, културата и др.

В рамките на същото събитие е и лекция от Сакураи Такако - танцов критик и автор на статии, ревюта, репортажи и интервюта по темата. Тя е била член на Съвета по култура към японското министерство на образованието, културата, спорта, науката и технологиите и член на Комитета за селектиране на награди за насърчаване на изкуството. Писала е статии и репортажи от 37 държави по света. Автор е на две книги, посветени на балетното изкуство.

В съботния концерт ще гостуват трима изпълнители на старинни японски духови инструменти – хичирики, рютеки и шо, както и две изпълнителки на класически дворцови японски танци. Музиката гагаку произхожда от Евразия и е пренесена в Япония по Пътя на коприната преди около 1300 години. Носи елементи от музикалното изкуство на Китай, Корея, Персия, Индия и Виетнам. Попаднала на японските острови, се  смесва с древната музика и танци на техните обитатели, придобива нов вид и бива предавана от поколение на поколение, за да достигне до наши дни.

Смята се, че изпълнителите на гагаку представляват най-стария оркестър в света. Гагаку е обявена за важно нематериално културно наследство на Япония и е включена в световния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. 

Днес гагаку се изпълнява на събития в японския императорски двор, по време на церемонии в светилища и храмове в Япония, както и в концертни зали и други значими обществени места.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.